04 května 2022

Úpravy FT-225RD

 Tento RIG v originálním stavu nestojí za moc. Ale dá se upravit - hlavní zlepšení přinesla výměna vstupu za muTek Front End, ale tím to neskončilo. Podle SM5BSZ jsem snížil postranní šum VCO, odstranil kliksy, zlepšil SSB modulaci, implementoval clipper a zapojil řízení výkonu i pro SSB (dopředné, nikoliv zpětnovazební - kvůli překmitům). Je to rázem jiný RIG, z hlediska VF paramterů jeden z nejlepších komerčních kompaktních monoband 2m RIGů.

Ještě mi vadila absence CW filtru. To jsem nakonec vyřešil tak, že jsem koupil úzký 500 Hz CW filtr z Hradce Králové. Problém ale byl v tom, že jej dělají jen na 10,7MHz přesně a já vzhledem ke sdílenému BFO s módem USB potřeboval posun o zázněj mezi SSB a CW filtry. Původní Yaesu filtr nebyl nic moc - byl široký přes 2,4kHz/6dB, resp. 3,2kHz/30dB a měl zvlnění viditelné i na S-metru při ladění:

 

Tak jsem se rozhodl pro SSB udělat 8mi krystalový příčkový filtr s potřebným posunem vůči tomu CW filtru. Po inspiraci od kolegy OK2PPP jsem použil krystaly ze starých tesláckých MF fiiltrů 10,7MH/25kHz, které jsou posazené díky šířce filtru buď dost nahoře nebo dost dole. Pomocí programu Dishal2052 jsem si spočítal potřebné frekvence jednotlivých krystalů a na tyto kmitočty ty horní krystaly dotáhnul přesným jódováním. Krystaly z tesláckých filtrů překvapily: na jódování reagovaly naprosto skvěle, neklesala jim jakost jako u jiných náhodně vybraných oscilátorových krystalů. Domnívám se, že z výroby byly ty teslácké justované jódováním - měly totiž nahoře na krytu malou cínem uzavřenou dírku. Stačilo dírku otevřít a vzduchovou střičkou zafoukat dávky jódových par s průběžnou kontrolou sériové rezonance pomocí generátoru a vf voltmetru. Po odvětrání jsem pak dírky zase zaletoval, kmitočet se nepohnul. Jak jsem řekl, šlo to skvěle a díky tomu, že jsem začal u horních frekvencí, tak jsem žádný krystal nezničil (nemusel jsem je rozpoudřovat!) a jeden "přefouknutý" krystal jsem později použil na místo krystalu s nižší potřebnou frekvencí. Jódování přesně na potřebné frekvence má ještě jednu výhodu: v příčkovém filtru jsou jen stejné vazební kapacity a žádné sériové na dostavování kmitočtu krystalů, takže neklesá jakost / neroste průchozí útlum. Jódování samozřejmě nese riziko dlouhodobé nestability, ale zatím jsem nic nepozoroval a doufám, že u SSB filtru to nebude tak kritické - u CW filtru by to bylo asi horší. Uvidím, doufám, že mne ten filtr přežije.

Dosažené parametry jsou skvělé: BW = 2kHz/6dB, resp. 2,4kHz/20dB. Původně jsem měl strach, že bude ten filtr úzký (přes něj se nejen přijímá, ale i vysílá), ale nepotvrdilo se, signál se čte při RX i protistranou hezky a není zase tak kritický na přesné naladění. Průchozí útlum je jen 4dB, což je stejná hodnota, jako u původního Yaesu filtru a impedanci má asi 200 Ohmů, což je opět přibližně stejně, jako u původního filtru. Samozřejmě jsem jemně potáhnul patřičně všechna BFO odpovídajícím způsobem vzhledem k posunutému středu MF pásma a CW filtr, který má impedanci ca 50 Ohmů jsem přizpůsobil na vstupu i výstupu LC obvody opět podle výše uvedeného programu. Oba filtry vykazují minimální zvlnění, ten SSB příčkový má dokonce podstatně menší zvlnění, než původní Yaesu filtr. Rozdíl v průchozích útlumech filtrů je nepatrný, signál po přepnutí má stejnou úroveň. Rafika S-metru se sice trochu pohne, ale přísahal bych, že je to pouze jinou hodnotou šumu v propustném pásmu, nikoliv sílou signálu.

SSB a CW filtry přepínám signálovými relé na vstupu i výstupu, stop band i s těmito relátky je nejméně na mezi metody, tj. min. 80dB. Protože se mi to celé nechtělo vlézt do RIGu, tak jsem použil odělávací kryt pro option Memory modulu (který stejně nemám) na spodní straně zařízení a do výřezu v tomto krytu namontoval hliníkovou krabičku s celým zapojením. A po velkém pátrání se mi podařilo najít v zapojení jeden dostupný signálový vodič na přepínači režimů, kterým můžu přímo spínat ta relátka, aniž bych musel rozebírat kvůli přístupu přední panel. Takže nyní mám při SSB širší filtr a při CW automaticky CW filtr. Omezující to není, protože FT-225RD používá pro USB i CW společný BFO oscilátor, takže signál se po přepnutí kmitočtově ani nehne a neuteče z filtru - netreba hľadať.

V zápalu boje jsem to zapomněl nafotit, možná časem doplním.

Žádné komentáře:

Okomentovat