Kdysi jsem si postavil PSV metr s AD8302 jsa inspirován Frantou OK2FJ zde Radioworld OK2FJ.
Destičku s AD8302 z eBay za dvě stovky jsem zabudoval do krabičky s panelovým voltmetrem, destičkovou 9V baterií a izolačním měničem z 9V na 5V. Podařilo se mi tam nacpat i víceotáčkový kalibrační trimr a napájecí konektor pro napojení na síťový napáječ a vevnitř jsem zapojil odpor a diodu na nabíjení 9V akumulátoru. Ale ten akumulátor moc nefunguje, protože dává jen nějakých 8,7V a mnou použitý digitální panelový voltmetr potřebuje napětí minimálně 9V, takže používám klasickou destičkovou baterii, která ale vydrží dlouho.
Kalibrace je jednoduchá: bez signálů to musí ukazovat nulu, se signálem ca 0dBm pouze na jednom vstupu pak "nadoraz" +30 nebo -30dB podle toho, na který vstup se signál pustí. Také je možno použít signál známé úrovně z generátoru nebo kalibračního výstupu spektrálního analyzátoru (0dBm na 100MHz) nebo HP měřiče výkonu (0dBm na 50MHz) a přitom je půvabné, že oba vstupy nemusí mít signály totožné frekvence - poradí si s čímkoli od 50MHz do 2,7GHz.
Vevnitř to vypadá takto:
Měřič používám s různými odbočnicemi podle potřeby, je třeba si dát akorát pozor na maximální vstupní výkon 0dBm a podle toho zařadit do přívodů patřičné SMA útlumáky. Jsem s tím spokojen, na displeji vidím přímo útlum odrazu v rozsahu +/- 30dB, což je více než dostatečné.
Příště bych se možná vykašlal na digitální voltmetr a použil jenom analogový měřáček. Je sice frajeřina vyčítat útlum odrazu na desetinu dB, ale odpadl by izolační měnič (izolační proto, že číslicový voltmetr musí mít plovoucí napájení, které nemůže být spojeno společnou zemí s měřicím vstupem) a přesnost odečtu poměru dvou signálů v dB stupnici by i tak byla dostačující pro účely "polního" měření.
73 Tonda
Žádné komentáře:
Okomentovat