17 března 2025

Jednoduchý "polní" PSV metr s AD8302

 Kdysi jsem si postavil PSV metr s AD8302 jsa inspirován Frantou OK2FJ zde Radioworld OK2FJ

 
  
 
 

Destičku s AD8302 z eBay za dvě stovky jsem zabudoval do krabičky s panelovým voltmetrem, destičkovou 9V baterií a izolačním měničem z 9V na 5V. Podařilo se mi tam nacpat i víceotáčkový kalibrační trimr a napájecí konektor pro napojení na síťový napáječ a vevnitř jsem zapojil odpor a diodu na nabíjení 9V akumulátoru. Ale ten akumulátor moc nefunguje, protože dává jen nějakých 8,7V a mnou použitý digitální panelový voltmetr potřebuje napětí minimálně 9V, takže používám klasickou destičkovou baterii, která ale vydrží dlouho.


Kalibrace je jednoduchá: bez signálů to musí ukazovat nulu, se signálem ca 0dBm pouze na jednom vstupu pak "nadoraz" +30 nebo -30dB podle toho, na který vstup se signál pustí. Také je možno použít signál známé úrovně z generátoru nebo kalibračního výstupu spektrálního analyzátoru (0dBm na 100MHz) nebo HP měřiče výkonu (0dBm na 50MHz) a přitom je půvabné, že oba vstupy nemusí mít signály totožné frekvence - poradí si s čímkoli od 50MHz do 2,7GHz. 

Vevnitř to vypadá takto:

Měřič používám s různými odbočnicemi podle potřeby, je třeba si dát akorát pozor na maximální vstupní výkon 0dBm a podle toho zařadit do přívodů patřičné SMA útlumáky. Jsem s tím spokojen, na displeji vidím přímo útlum odrazu v rozsahu +/- 30dB, což je více než dostatečné.

Příště bych se možná vykašlal na digitální voltmetr a použil jenom analogový měřáček. Je sice frajeřina vyčítat útlum odrazu na desetinu dB, ale odpadl by izolační měnič (izolační proto, že číslicový voltmetr musí mít plovoucí napájení, které nemůže být spojeno společnou zemí s měřicím vstupem) a přesnost odečtu poměru dvou signálů v dB stupnici by i tak byla dostačující pro účely "polního" měření.

73 Tonda

15 března 2025

Vít Gregor, OK2BPB / OK2VG je SK

Dnes jsem se náhodou dozvěděl, že Víťa je SK. Naposledy jsem s ním měl QSO v loňském říjnovém provozním aktivu na 2m a jeho značka OK2VG se ještě objevila v loňském A1 / Marconi Memorial Contestu. Fotku nemám, pokud někdo máte, pošlete prosím. Víťo, R.I.P. 73 Tonda

P.S. Ozval se mi Karel OK2PE: "Ahoj Tondo. Posílám aspoň skeny fotek ze setkání U Janíka ve Frenštátě p.R. z roku 1993.... Znal jsem se s Vítkem řadu let, ještě když pracoval s Josefem OK2SBL a dalšími pro naší firmu. Byl to dobrý technik a nadšenec pro všechno, ale to je na dlouhé povídání. Škoda chlapa".


(Vítek s brýlemi)

P.S.2 Klikatými cestami se ke mně dostalo i parte:



04 března 2025

1. Subregionál z Hážovických Dílů

Stejně jako loni: v sobotu na 2m z Hlaváček na kolektivku, v neděli s trojnožkou na Hážovické Díly. Měl jsem sice cukání vyjet na Radhošť, ale v noci ze soboty na neděli trochu nasněžilo, nechtěl jsem tomu věnovat celý den a koneckonců  jsem byl po nemoci a nechtěl jsem si uhnat recidívu..

Vše fungovalo. Škoda absence Milana OK2IMH (rodinná událost), Jirky OK2TUH (nemoc) a Petra OK2STV (vyjel na Oderské vrchy, ale měl technické problémy). Také škoda, že Petr OK2C už nestihnul vybalit a zprovoznil 76GHz. Nová stanice Zdeněk OK2VJZ měl na Veselském kopci trochu problémy s přepínáním RX/TX a spoluprací TRV a TRX, ale zvládnul to a šlo to jak po telefonu. Hezké QSO na 24GHz s Martinem OK2CMZ na 105km a neméně hezká QSO na 24 i 47GHz s Mirkem z OK2R na 97km. Po poledni už nebylo koho dělat, tak jsem mazal domů do tepla.



Pět spojení na 24GHz a dvě na 47GHz. Předběžně 1. místo na obou pásmech, mohl jsem být první (protože jediný v SO ☺) i na pásmu 76 Hz, kdyby byla protistanice.

Na slyšenou ve 2. Subregionálu, doufám z Radhoště po oba dny.

73 Tonda