04 července 2023

Oprava IC-275H

Tak jsem se nechal opět ukecat na jednu opravu: kolegovi u IC-275H poklesl výkon při CW a SSB, přičemž výkon na FM byl plných 100W a RX fungoval. Bylo mi jasné, že PA je v pořádku, že to musí být někde okolo tvorby signálu CW/SSB nebo SSB filtru, protože FM signál se tvoří oscilátorem a vede se do PA samozřejmě až za filtrem. Ale i tak mne to potrápilo. Naštěstí vlastním jednu IC-275H a tak jsem mohl porovnávat úrovně signálu na zdravém a vadném RIGu. Na mém RIGu vypadal signál DSB před filtrem a signál SSB za filtrem podle očekávání:Ale u kolegy bylo SSB signálu za filtrem málo a jak jsem se přesvědčil měřením, podepsalo se to i na nižší citlivosti RXu.


No dost jsem se potrápil: zjistil jsem, že filtr je OK, ale signál "žere" jedna PIN dioda, co neměla být otevřená, ale byla. Byla kvůli divnému napětí v přepínacích obvodech PIN diod, přestože všechny součástky kolem dokola se jevily v pořádku. Nakonec jsem na to přišel: přerušený relativně tenký spoj na plošném spoji u okraje desky, který ty roky držel asi díky nepájivé masce, ale který v podstatě zmizel, když jsem na něj sáhnul normálně nahřátou mikropájkou:

Kolega byl tak rozradostněný, že RIG je po opravě a po pečlivém nastavení podle servisního manuálu ve vynikající kondici a že se zlepšila i citlivost, že se zeptal, zda by stálo za to osadit CW filtr. No stálo, ale originální filtr FL-83 se nedá nikde na světě sehnat - ti, co ho mají osazen ho nedají a zásoby došly už dávno. Ale měl štěstí: já jsem před mnoha lety koupil Inrad #115 a než jsem jej stačil zabudovat, tak se objevil na eBay i ten originál FL-83. Tak mi ten Inrad zůstal ležet v šuplíku. No je větší, musel jsem přeložit pár součástek na rub desky, abych pro něj udělal místo a musel jsem ho položit na bok, i tak vešel na tišťák a pod kryt jen tak tak. Drží na tišťáku obostranně lepicí pěnovou páskou, ale neodpadne, protože je tím krytem trvale přitlačován na místo s ca 0,5 mm zdvihem.


Filtr funguje skvěle, kolega telegrafista je spokojený. Zase jeden "zachráněný" RIG.


Žádné komentáře:

Okomentovat